Wybór pojazdu do przeprowadzki zależy od kilku czynników: faktu posiadania prawa jazdy, bądź jego braku, miejsca zamieszkania oraz ilości rzeczy do przewiezienia. Jeżeli zatem przeprowadzka obejmuje jedynie rzeczy, które można zmieścić do walizek i toreb oraz realizowana jest na krótkim odcinku, to można do jej wykonania użyć własnego lub pożyczonego samochodu osobowego. Samochód taki posiada bardzo ograniczoną ładowność, co z kolei przekłada się na konieczność wielokrotnego kursowania pomiędzy lokalizacjami, lecz przy niewielkich odległościach oraz swobodzie wyboru dogodnej dla siebie pory przewozu kolejnych partii pakunków jest dość komfortowym środkiem transportu w czasie przeprowadzki.

Przy przeprowadzkach na większe odległości bądź takich, które obejmują także przewóz mebli, których demontaż jest niemożliwy, najczęściej wykorzystuje się wszelkiej maści samochody dostawcze. Szeroka gama pojazdów tej kategorii, obejmująca głównie pojazdy z odpowiednio wysoką i długą zabudową, umożliwia przewóz dużej ilości rzeczy na raz. W praktyce jeden kurs takim samochodem pozwala na przeniesienie w nowe miejsce nawet do dwóch pokoi, co jest całkiem niezłym wynikiem. Pojazdy dostawcze stanowią zatem kompromis pomiędzy samochodami osobowymi, a kolejną kategorią pojazdów: samochodami ciężarowymi.

Pojazdy ciężarowe, gwarantujące ładowność rzędu kilku ton oraz największą objętościowo powierzchnię ładunkową służą do przewozu bardzo dużej ilości elementów wyposażenia mieszkania, domu czy biura na duże odległości. W zależności od potrzeb w gamie pojazdów tej kategorii dostępne są zarówno samochody o pojedynczej pace jak i zestawy z przyczepą. Ich największą wadą jednak są gabaryty samego pojazdu, co w praktyce ogranicza możliwości wykorzystania ich w ścisłych centrach większych miast. Nie zmienia to jednak faktu, że są one najbardziej wydajnym środkiem transportu, co jest szczególnie przydatne w trakcie szybkich przeprowadzek.